Poradź się konsultanta 695 764 384 / 537 407 953

Jak wytępić kreta z ogrodu?

                                                    

 

Jednym z domowych i nieinwazyjnych sposobów na pozbycie się kreta jest rozmieszczenie w tunelach kreta gałązek mięty, skórek cytryny lub też uformowanej w kłębek sierści psa, lub ludzkich włosów. Kret nie cierpi też zapachu petów, resztek ryb oraz naftaliny- można umieścić je w pobliżu krecich nor. To powinno zniechęcić kreta do dalszego kopania w naszym ogródki i ucieknie.

Innym skutecznym sposobem są metalowe puszki, które zakładamy na czubek pręta i wkładamy w miejsce gdzie pojawił się kret. Wprawiona w ruch za pomocą wiatru puszka wydaje dźwięki, które odstraszają szkodniki. Kolejną „dźwięczną” pułapką jest wsadzenie pod kątek w ziemię szklaną butelkę tak, żeby jej otwór i szyjka znajdowały się ponad ziemią. Wiatr wlatujący do butelki będzie wydawał dźwięki, które dotrą do kreta, a te powinny go wypłoszyć.

Aby zapobiec pojawieniu się kreta warto w ogródkach sadzić rośliny o intensywnym zapachu, takie jak bazylia, łoboda lub czosnek. Można też przed założeniem trawnika założyć siatkę antykretową, którą należy wkopać na około 10 cm poniżej roślin.

Gotowe nieinwazyjne sposoby na walkę z kretem to gotowe pułapki (Bros-pułapka na krety z sygnalizatorem) lub odstraszacze soniczne (Bros Sonic odstrasza krety ).

Przystępując do walki z kretem, trzeba pamiętać, że jest on pod częściową ochroną.

 

9 rzeczy, które warto wiedzieć o kretach

1. Krety nie zapadają w sen zimowy. Zimują 50-60 cm poniżej poziomu zamarzania.

2. Są najbardziej aktywne rano i właśnie wtedy powstaje najwięcej kretowisk. Po ok. 4-godzinnym okresie aktywności, śpią przez ok. 3 godziny.

3. Żywią się dżdżownicami, drobnymi kręgowcami, larwami owadów.

4. Mają doskonale rozwinięty słuch i są czułe na drgania.

5. Drążą podziemne korytarze w poszukiwaniu pożywienia i niszczą korzenie roślin, które w konsekwencji zamierają.

6. W Polsce są objęte częściową ochroną gatunkową.

7. Według niektórych specjalistów powstające zimą kopce mogą być zapowiedzą ataku zimowej aury, objawiającej się silnymi śniegami i mrozami w ciągu dwóch- trzech tygodni od ich powstania.

8. Wykorzystują łagodną zimę i fakt, że gleba nie zamarzła, do robienia dodatkowych, świeżych zapasów.

9. Powstałe zimą kretowiska należy ubić, wyrównać powierzchnię w miejscach ubytków i próbować odstraszyć krety za pomocą różnych preparatów i urządzeń dostępnych w sklepach ogrodniczych.

 

Polecane produkty na krety:

Sonic 115 g

Sonic 300 g solarny

Glotox Garden Top - Trutka na krety nornice 200g

Brak produktów do wyświetlenia.